V odpovědi na tuto otázku se všichni výrobci krytin shodují. Bez drahého specializovaného nářadí v ceně od 8 tisíc korun výše se nehnete. Úhlová bruska je pro materiál pohromou, přímočará pila či nůžky na plech jsou u taškových prolisů téměř nepoužitelné. Našli jsme řešení, které za čtvrtinovou cenu udělá stejnou práci, jako nářadí používané profesionály.
Nibblex Universal je prostřihovací adaptér, který si poradí s širokou škálou materiálů. Pro pohon využívá jakoukoli vrtačku (i když akumulátorovou) a umožňuje pohodlné kopírování povrchu taškového plechu. Řezný nástroj funguje podobně, jako kancelářská děrovačka na papír. Razník vysokou rychlostí s pomocí matrice vystřihuje z plechu jakési „půlměsíčky“ a vytváří tak rovný, pravidelný střih, aniž by narušil povrchovou úpravu plechu.
Jaký zvolit pohon?
Rychlost stříhání se odvíjí od rychlosti otáček. Při práci na zemi se nám osvědčila obyčejná vrtačka připojená k elektrické síti, při drobných precizních stříháních přímo na střeše jsme naopak ocenili mobilitu akumulátorového vrtacího šroubováku. Obecně platí pravidlo, že pro pohodlné stříhání plechu je třeba dosáhnout od 1000 otáček za minutu vzhůru. Nižší rychlosti jsou akceptovatelné, při stříhání však vznikají vibrace, které snižují přesnost práce.
12 voltové akumulátorové šroubováky nemají dostatek síly pro rozumnou práci. S Hitachi DS 12DVF3 jsme sice drobnější detaily stříhat mohli, akumulátor však rychle ztrácel energii a šlo spíše o „nouzovku“ než dobré řešení. Když jsme však sáhli po větším, avšak silnějším 14,4V modelu Einhell RT-CD 14.4, výsledky splnily naše očekávání.
Jelikož nástroj má pouze kluzné obložení a nepoužívá žádná ložiska, otáčky by neměly stoupnout nad hranici tří tisíc. To kopíruje parametry cenově dostupných vrtaček. Při každém pohybu razníku se z plechu odstraní přibližně 0,3 milimetru materiálu, takže stříhání probíhá rychlostí přibližně 1 metr za minutu. Při podélném stříhání několikametrových tabulí plechu to není mnoho, při stříhání se však neunavíte. Jakou vrtačku zvolíte je absolutně jedno. My jsme sáhli po akciovém, 710 wattovém modelu bez značky.
Jedna věc je však důležitá. Hlava vrtačky nesmí být vyosená, což může být u jednorázových modelů ze supermarketu problémem.
Jak prostřihovač funguje?
Laik by řekl, že je to kříženec šicího stroje s děrovačkou. Rychle kmitající razník po malých půlměsících vyráží kousky z plechu a postupuje vpřed. Za ním zůstává úhledně vystřižená drážka o šířce 1,8 milimetru až do momentu, dokud celá tabule plechu není přestřižena.
V houževnaté plastové krabici z plastu s vymačkanými výztuhami nenajdete žádné převody, ani ložisková obložení. Právě naopak – jedná se o jednoduchý přípravek, který mění otáčivý pohyb na kmitavý s minimální ztrátou výkonu.
Matrici lze osadit ve čtyřech různých polohách, takže je pouze na vás, jestli budete nástroj táhnout k sobě, tlačit od sebe, nebo budete kopírovat délku plechu v jednom z dvojice směrů. Bohužel matrici lze otočit pouze při kompletním otevření nástroje. Demontovat trojici šroubů není zdlouhavá práce, šlo by to však rozhodně i jednodušší.
Rovné linie, ale také oblouky
Stříhání vyžaduje obouruční úchop a to nabízí úplnou kontrolu nad dráhou stříhání. Vibrace sice bojují proti vám, není však problémem držet se linií, které na plech předem naznačíte značkovací šňůrou. Křídový prach se snaží z plechu odskakovat, jeho stopa však zůstává viditelná.
Obouruční úchop umožňuje plynulé kopírování vln a prolisů, obzvláště v kritickém prostoru spodní části taškového dílce. Zatímco vrtačka zůstává ve své stálé poloze, sklon mění pouze samotný prostřihovací adaptér. Znamená to, že práce je pohodlnější, než v případě řešení s pevně uchyceným motorem.
Jak je to s údržbou?
Výrobce vyznačil u hrotu otvor pro mazání olejem, naše zkušenosti však říkají, že to nemusíte přehánět.
Stačí se držet dvou pravidel – uchovávat prostřihovací adaptér mimo prach (zejména při finální úpravě vazby a laťování na krov) a věnovat pravidelně čas kompletnímu čištění a promazání vazelínou, která je určena pro vysokootáčkové nástroje. Mazivo v takovém případě zůstává aktivní tam, kde je potřeba a nerozpouští se ani při dlouhých řezů. Plechy tak zůstávají bez náznaků vytečeného oleje.
My jsme používali plastické mazivo určené pro lišty řetězových pil, čistící cyklus jsme uskutečnili po kompletní pokládce střešní krytiny.
Celá střecha, určitě i více
Nižší cena nástroje a jeho zařazení do hobby třídy naznačují, že není třeba očekávat zázraky.
My jsme byli mile překvapeni a můžeme říci, že Nibblex Universal snese víc, než pokládku střechy na jediném rodinném domě. Právě naopak – po důkladném prohlédnutí jsme ani po ukončení práce nenašli žádné známky opotřebení – ani na klikovém mechanismu, ani na samotném razníku a matrici. Pracovali jsme s ocelovým materiálem tloušťky 0.6 milimetru, práce byla rozfázována na několik dní.
Zvládne i jiné materiály
Razník s matricí o tloušťce 2:8 milimetru si poradí s různými materiály.
U nerezového plechu lze počítat s 0:8 mm tloušťkou, u oceli 1:2, měď je možné až do 1.5 milimetrové tloušťky. PVC či jiné plasty lze zpracovávat také, zde lze počítat až s 2,5 milimetrovou tloušťkou materiálu. To je strop.
Pokud se řezná dvojice nástrojů opotřebí, s ostřením nepočítejte. Za zhruba třetinovou cenu adaptéru je však možné pořídit novou dvojici pro další práci. Klikový mechanismu a tělo zůstávají bez výměny.