Před pár desetiletími zdobily nové panelákové byty, dnes mohou dělat novým vlastníkům nemalé problémy. Přetírat je do nekonečna nelze a omítku pod nimi většinou nenajdete. Jak se při rekonstrukci zbavit tapet s co nejmenší námahou? Poradíme vám, jak na to.
Sondujte, abyste věděli na čem jste
Ještě předtím, než se rozhodnete zvolit správnou taktiku, je třeba zjistit, s kým se pouštíte do souboje. V rozích a nekvalitních spojích použijte špachtli k tomu, abyste odhalili strukturu a složení. Možná jste očekávali jedinou papírovou tapetu nalepenou škrobovým lepidlem přímo na panelu a zjistíte, že vás čeká boj s několika vrstvami. Hodně vám prozradí prostor kolem zásuvky, nebo vypínače po odmontování krytu. Zde najdete všechny vrstvy většinou, aniž by byly přetřeny barvou.
Pokud víte s kolika vrstvami máte tu čest, přichází moment, kdy je třeba zjistit, zda přijmou vodu, abyste rozpustili lepidlo, které je drží na zdi. Zatímco holé tapety odstraníte jednoduše, problematickou bariérou může být nátěr latexovou nebo akrylovou barvou, který bude pronikání vody blokovat. Komplikace způsobují také mastné kuchyňské výpary a cigaretový kouř, které ucpávají póry ve struktuře papíru.
Co se skrývá pod tapetami?
Možná očekáváte tenkou vrstvu omítky, kterou budete moci natřít interiérovou barvou. Většinou je však situace úplně jiná. Tapety jsou nalepeny přímo na panelech a pod nimi najdete věci, o kterých neměl léta nikdo tušení. Polystyrenem ucpané otvory v prefabrikovaných panelech, otvory pro elektroinstalaci, které nikdy nebyly použity, kabelové průchodky a podobně.
Odstraňování tapet komplikuje i skutečnost, že při stavbě domu nejsou všechny panely uloženy vedle sebe tak, aby plynule navazovaly. Ve velkých místnostech narazíte na styk panelů, jehož rovinnost bude opravena maltou. Ta se při odstraňování tapety drolí, odlupuje, dokud nenarazíte na velkou rýhu.
Nepočítejte tedy s tím, že po škrábání se bude malovat. S největší pravděpodobností skončíte při stěrkování.
Co nakoupit?
Jelikož odstraňování tapet je mechanická práce, bez kvalitních špachtlí se neobejdete. Myslete předem na dvě věci – budete mít mokré ruce a nebude se vám chtít strávit při škrábání celou věčnost. Ideální šířka je 12 centimetrů, plech by měl být co nejtlustší, s ostrou čelní hranou. Ergonomicky tvarovaná rukojeť rozhodně zaváží. Jelikož čelní hrana špachtle se bude chtít neustále zaoblovat, pořiďte si špachtlí více, nebo si připravte pro zbrušování úhlovou brusku.
Pokud jste zjistili, že tapety jsou natřeny barvou, která nepropouští vodu, nezbývá nic jiného, než její povrch narušit. Zapomeňte na ocelový drátěný kartáč či různé nástavce na vrtačku. Buď zvolíte taktiku postupných řezů ulamovacím nožem shora dolů, nebo si při troše šikovnosti vyrobíte přípravek, který práci zjednoduší. Pomůže deska s nabitou řadou hřebíků, které jste předem zabrousili, pomoci si můžete ulamovacími čepelemi osazenými do zářezů. Bohužel hotové přípravky, jako by v nabídce prodejců chyběly.
Pro namáčení stěn můžete použít vícero taktik. Pomůže kbelík s malířským válečkem s dlouhým vlasem, ruční rozprašovač s pumpou, použitelná je i houba pro mytí automobilu. Ve všech třech případech budete mít kontrolu nad tím, kolik vody aplikujete na zeď, takže vytopení sousedů se obávat nemusíte. Nejrychleji vám to půjde válečkem, nejméně se naděláte s rozprašovačem. Volba je pouze na vás.
Inu a aby voda pronikala ke škrobovému lepidlu a uvolnila jej, k vodě budete potřebovat i chemii. Existují speciální přípravky na odstraňování tapet, neočekávejte však žádné zázraky. Pokud tapeta nechce vodu nasákat, tak bude vzdorovat i tak. Dobrými pomocníky jsou saponáty s vysokým obsahem tenzidů, které pronikají přes mastný a cigaretový film do papíru, prací prášky s vysokým obsahem enzymů dokážou s teplou vodou rozložit lepidlo.
Židle nebo, malý žebřík a ochranné brýle snad zmiňovat není třeba. Pokud máte podlahové krytiny ze dřeva, neobejdete se bez krycí fólie. Čím hrubší, tím lepší. Malířské plachty mnoho nevydrží.
Jak odstraňovat tapety?
Nejprve to zkuste nasucho. Špatně přilepené tapety a spoje vám otevřou prostor pro pronikání vody, ne vždy však uspějete. Může se stát, že vrstva lepidla byla příliš slabá a léty se začala rozkládat.
Prověřte si rozdělení elektrických okruhů a postarejte se o to, abyste vypnuli zásuvkový a světelný obvod v místnosti, kterou chcete kropit a stříkat vodou. Tapety zacházejí za zásuvky a vypínače, takže nikdy nebudete mít jistotu, že voda nepronikne tam, kde nemá. Pokud tuto možnost nemáte, buďte opatrní.
Namáčení, vyčkávání, škrábání – jiná taktika přinášející rychlé výsledky neexistuje. Taktizujte s časem a rozdělte si práci na úseky. Může trvat desítky minut, než se voda přepracuje k lepu nebo k další vrstvě tapet. Nápomocná je teplota v místnosti a narůstající vlhkost. Proto pozavírejte okna, dveře a roste všechny stěny místnosti, aby se voda neměla kam odpařovat.
Saponáty a prací prášky vydělávejte s teplou vodou, aby se dokonale rozpustily. Volte vysoké koncentrace, aby účinkovaly rychleji. Můžete si být jisti, že jejich cena je pouhým zlomkem vašich nákladů na odstraňování.
Pokud jsou tapety natřeny latexem nebo akrylem, použijte řezné přípravky k tomu, abyste jejich povrch rozrušili. Stačí jeden zářez na každých 5 centimetrů. Voda bude dovnitř pronikat pomalu, avšak účinky se dostaví.
Panel má rub a líce
Velice rychle přijdete na to, že panely mají rubovou a lícní stranu. Zatímco lícní je drsná a rozeznáte v ní zrníčka písku, rubová je hladká jako sklo s četnými bublinkami. Na drsné straně se pracuje poměrně dobře. Větší roli hraje síla špachtle, než voda. Naopak na lesklé straně je styčná plocha příliš velká, takže bez pořádné dávky vody se neobejdete.
A co pára?
Existují různé přístroje, které odstraňování tapet usnadňují. Využívají páru a řezné nástroje k tomu, aby pronikly k lepidlu rychleji. Úspěšnost však podstatně závisí na druhu tapet, způsobu jejich lepení a dalších povrchových úprav. Tam, kde selhává mokrá cesta, pára také nebude účinnější. Stroje tohoto druhu jsou vhodné pro odstraňování tapet, které odpor nekladou. Výhodou je, že nemusíte zcela vyprázdnit místnost a pracovat s vodou. Jedná se o čistou práci, u starých tapet z éry 70 let však příliš neuspějete.
Kam s papírem?
I když se to příliš nezdá, z každé místnosti dokážete vyprodukovat tři až čtyři pytle papírového odpadu. Jelikož je mokrý, do separované sklizně se příliš nehodí, v komunálním naopak zabere více místa, než očekáváte. Nezbývá vám nic jiného, než se papírů zbavovat postupně.
Umýt a vyvětrat
Seškrábáním tapet práce nekončí. Panely je třeba zbavit zbytků lepidla, aby vás budoucnosti nic nepřekvapilo. Opět sáhnete po saponátu, abyste hadrem stáhli zbytky rozpuštěného škrobu. Pokud je škrobu na stěnách příliš mnoho, více poslouží prací prášek s vysokým obsahem enzymů.
Mokré panely je třeba na závěr zbavit vody. Intenzivní větrání může zabrat i několik dní. Nic nenechávejte náhodě. Může se stát, že stržené tapety vystřídá plíseň a opět budete mít práci.