Tesla dosáhla rekordní kvartální i celoroční dodávky

Americký výrobce elektrických aut Tesla oznámil za 4. kvartál loňského roku rekordní objem dodávek a rekord vykázala firma i za celý rok, kdy na trh dodala téměř milion vozů.

Přispěla k tomu zejména produkce v Číně, kterou Tesla zvýšila navzdory pokračujícím problémům s dodávkami čipů. V obou případech tak automobilka vysoce překonala očekávání.

Za 4. kvartál loňského roku dodala Tesla na trh 308 600 vozů. To je zhruba o 70 % více než ve stejném období před rokem ao téměř 30 % více než ve 3. čtvrtletí. Analytici očekávali, že dodávky za období říjen až prosinec dosáhnou 263 026 aut.

Poslední čtvrtletí se tak výrazně podepsalo pod vývoj dodávek za celý rok 2021. Dosáhly 936 172 aut, o 87 % více než v roce 2020. Automobilka zároveň informovala, že loni dodala na trh 911 208 vozů Modelu 3 a Modelu Y a 24 9 Model S a Model X.

Firma tak vysoko překročila vlastní cíl. V lednu loňského roku si totiž stanovila, že v příštích letech plánuje každý rok zvýšit dodávky zhruba o 50 %, informovala agentura AFP.

Gene Munster ze společnosti Loup Ventures očekává, že letos zvýší Tesla dodávky na 1,3 milionu vozů, navzdory pokračujícím problémům v dodavatelském řetězci, jakož i ve výrobě ve svých nových závodech.

Finanční ředitel Tesly Zachary Kirkhorn však ještě v říjnu uvedl, že je obtížné odhadnout, jak rychle bude firma schopna zvýšit produkci v nových závodech v Texasu a Berlíně, které budou mít nové technologie a nové týmy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram