Akcie, fondy, kryptoměny. Do čeho je třeba letos investovat

Loňský rok se do historie zapíše jako rok „zběsilých“ finančních trhů, z čehož investoři mimořádně profitovali.

Kdo nenaskočil do akciového trhu, nepokusil se investovat na vlastní pěst nebo nevložil peníze alespoň do podílových fondů, propásl unikátní investiční příležitosti.

Bude investiční rallye pokračovat iv roce 2022? Jaká rizika číhají na investory? Třeba vsadit na osvědčené ETF fondy nebo vežít peníze do digitálních gigantů? Ožijí i tituly ze sektorů zasažených koronou? A co kryptoměny?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v rozšířeném titulkovém tématu lednového INDEXU s názvem Na čem vydělat v roce 2022. Její součástí je i analýza cen ropy, plynu, kávy a dalších komodit i rozhovor s expertem na finanční trhy Stanislavem Pánisem.

Za uplynulé dvě dekády se z Josefa Brhel stal jeden z nejbohatších a nejvlivnějších lidí na Slovensku. Dvakrát kandidoval do parlamentu za Mečiarovo HZDS, ze kterého zklamaný odešel. Když mu nevyšel vlastní politický projekt, přesunul se do byznysu.

Spojení s politikou však zůstala. Jak se dočtete v lednovém INDEXU, ve skutečnosti Brhel vybudoval impérium díky Směru. Dařilo se mu ve státní informatizaci i štědře dotovaném energetickém byznysu.

Brhelova jízda se přerušila až v lednu loňského roku, kdy v souvislosti s korupční kauzou Mýtník skončil v policejní vazbě. Strávil v ní většinu roku 2021. Příběh, který tomu předcházel, popisuje INDEX v další části seriálu Oligarchové.

Slovenští spotřebitelé znají produkty zvolenské společnosti Mäspoma již třicet let. Firma je jedničkou na trhu slovenských koření.

Jan Kolesár, který Maspomu zakládal, je stále ve vedení firmy, ale do byznysu zapojil obě své děti. V našem článku se dočtete, jaké nové projekty chystá Druhá generace u lídra koření.

Maspoma byla finalistou prvního ročníku byznys ceny FéliX v kategorii Rodinná firma roku, kterou pořádá INDEX a Slovenská spořitelna. Jejím příběhem startujeme nový seriál o úspěšných a inspirativních rodinných byznysech.

V lednovém INDEXU si můžete přečíst také rozhovor s expertkou na rodinné podnikání Erikou Matwij.

„Firma je živý organismus, kde je třeba vždy počítat s emocemi, zejména pokud se v ní jedná o blízké nebo rodinné vztahy,“ říká s tím, že na úspěšné nástupnictví Poslouchat rodiče v kuchyni nestačí.

Hokejisté v kanadsko-americké lize a některých evropských soutěžích používají hokejky, které na čepeli nemají tradiční ovinovací pásku. Namísto ní mají speciální nálepku s názvem Rezztek, kterou vyvinula slovenská firma Specter Sports.

Za nadějným startupem stojí za ní amatérští hokejisté Andrej Dula a Ondřej Chovanec. V novém INDEXU se dočtete, že poté, co Slovenský vynález ocenili v NHL, jeho autoři podepsali smlouvu s velkou obchodní sítí, která jim pomůže prorazit na lukrativním americkém trhu.

Z jiného soudku je příběh, který napsala podnikatelská skupina Esin z Považské Bystrice. Svojsky se zviditelnila už při svém prvním projektu – výstavbě apartmánů v Tatranské Lomnici, jejichž cena rostla doslova „v přímém přenosu“.

Nejvíce se však o Esině psalo v souvislosti s jeho působením v zemědělství. Přestože ne pro ekonomické úspěchy farem, které skupoval na východním Slovensku, ale pro spory se známým farmářem Františkem Oravcem, se kterým se navzájem obviňovaly z nekalých praktik.

Ambiciózní Esin se před deseti lety rozběhl s investicemi do více odvětví. Jak se dočtete v článku Troufali si na velké, dnes jeho projekty mají nové vlastníky a jeho firmy za sebou nechaly především velké dluhy.

Mlékárna Buhler, výrobce klavírů Werner, továrna na jutu Klinger, kožedělná továrna Hercules, textilní továrna Danubius. To je jen malá ukázka toho, co v minulosti nabízela Bratislava.

Někdejší fabriky pomalu mizí jak z kolektivní paměti, tak z tváře místa. Některé jsou již zastavěny novými developerskými projekty, jiné se proměnily v opuštěné areály, které často desetiletí čekají na své opětovné využití.

V článku Druhý život bratislavských legend INDEX zmapoval bývalé průmyslové areály, takzvané brownfieldy, které mohou v budoucnu změnit podobu celých čtvrtí slovenského hlavního města. Za mnoha z nich jsou finanční skupiny, velkopodnikatelé a oligarchové.

Další články autora